sesja:
Array ( )
GET:
Array ( [site] => oferta [subsite] => montaz_klimatyzacji_instalacje )
POST:
Array ( )
FILE:
Array ( )
<< powrót

Montaż klimatyzacji - instalacja do klimatyzacji, konserwacja klimatyzatorów

Instalacje Elektryczne Kraków

rzetelna firma

INSTALACJE KLIMATYZACYJNE

 

   Klimatyzatory przestały już kojarzyć się z luksusem, na który mogą pozwolić sobie wyłącznie najbogatsi. Urządzenia klimatyzacyjne są coraz częściej montowane w prywatnych domach i mieszkaniach. Stały się również standardowym wyposażeniem lokali użytkowych, biur i sklepów. Najprostsze, nie oferujące dużych możliwości klimatyzatory można kupić nawet poniżej tysiąca złotych. Trzeba jednak pamiętać, że poza tzw. klimatyzatorami przenośnymi, do podłączenia wszystkich pozostałych urządzeń klimatyzacyjnych niezbędna jest odpowiednia instalacja chłodnicza, łącząca wewnętrzne i zewnętrzne jednostki klimatyzacyjne. Ponadto zadbać trzeba o zasilanie elektryczne klimatyzatora oraz o odprowadzenie skroplin z jednostki wewnętrznej.

 

   Instalacja chłodnicza, to miedziane rurki w odpowiedniej izolacji termicznej, którymi przepływa czynnik chłodniczy, zapewniający efekt chłodzenia lub ogrzewania. W zależności od wydajności chłodniczej/grzewczej oraz od typu klimatyzatora, rurki te musza mieć odpowiednią, dostosowaną do wybranego urządzenia średnicę. W zestawie dwóch rurek, jedna jest grubsza, druga cieńsza. Układanie takiej instalacji „na zapas”, na etapie budowy lub remontu obiektu, powinno być zatem poprzedzone doborem odpowiedniej mocy oraz wyborem konkretnego modelu urządzenia klimatyzacyjnego. Inaczej może się okazać, że instalacja nie pasuje do wymaganego dla danego pomieszczenia klimatyzatora ! Sposób i miejsce przygotowania instalacji nie są również obojętne z punktu widzenia możliwości montażu obu jednostek klimatyzatora. Trudno jest np. uzyskać zgodę na montaż jednostki zewnętrznej na zabytkowej elewacji budynku. Warto też przemyśleć, czy sens ma zamontowanie takiej jednostki w miejscu, gdzie nie będzie w przyszłości dostępu dla celów konserwacyjnych. W wypadku jednostek wewnętrznych klimatyzatorów, jednym z najważniejszych wskaźników ich lokalizacji, jest z kolei konieczność odprowadzenia gromadzącej się w nich skroplonej pary wodnej z pomieszczenia (szerszy opis poniżej). Inaczej, bardziej skomplikowanie przedstawia się problem wykonania instalacji do systemów klimatyzacyjnych, gdzie wspólna jednostka zewnętrzna jest pośrednio (przez tzw. dystrybutor) lub bezpośrednio połączona z kilkoma jednostkami wewnętrznymi.

 

   Instalacja zasilająca do klimatyzatorów, to najczęściej standardowa instalacja 1-fazowa, wykonana przekrojem przewodu 3 x 1,5 mm2 lub 3 x 2,5 mm2. Zalecane jest przygotowanie wydzielonego obwodu zasilania klimatyzatora z osobnym zabezpieczeniem w rozdzielni elektrycznej. Nadmienić jednak trzeba, że częste jest podłączanie pojedynczych klimatyzatorów do istniejących obwodów gniazd wtykowych. Jako ciekawostkę potraktować można fakt dość powszechnego mylenia ich mocy chłodniczej/grzewczej, z mocą elektryczną. W istocie, moc elektryczna klimatyzatorów, to zaledwie około 30-35% wartości mocy chłodniczej. W konsekwencji, nie stanowią one dużego obciążenia dla instalacji elektrycznej w lokalu i nie generują znacznego zużycia energii.

   W wypadku montażu urządzeń klimatyzacyjnych większej mocy lub bardziej złożonych instalacji, składających się z zestawów urządzeń (klimatyzatory systemów MULTI), zasilanie staje się również bardziej skomplikowane, w tym np. 3-fazowe. Bardziej skomplikowane instalacje są jednak z zasady przedmiotem projektów wykonywanych przez specjalistyczne firmy lub branżowych projektantów.

 

   Instalacja odprowadzenia skroplin z jednostek wewnętrznych klimatyzatorów, to czasem jeden z trudniejszych elementów podłączenia klimatyzatorów. Trudność taka wynika z ograniczonych możliwości odprowadzenia wody lub nawet – w skrajnych wypadkach – braku takiej możliwości.

   Sama instalacja wykonywana jest rurkami z tworzywa sztucznego, którymi grawitacyjnie woda odpływa na zewnątrz lub jest odprowadzona do instalacji kanalizacyjnej. W bardziej skomplikowanym układzie braku możliwości uzyskania odpowiednich spadów i samoczynnego odpływu wody, stosuje się pompki elektryczne, które podnoszą skropliny na pożądaną wysokość, skąd mogą  grawitacyjnie wypływać na zewnątrz lub do kanalizacji.

 

   Biorąc pod uwagę wszystkie, wyżej opisane aspekty wykonania instalacji klimatyzacyjnych, sugerujemy aby przed przystąpieniem do ich wykonania, zasięgnąć porady naszej firmy i dokonać świadomego wyboru klimatyzatorów.

 


Elektryk Kraków, instalacje elektryczne Kraków, awarie elektryczne, montaż bezpieczników, układanie instalacji elektrycznych, montaż domofonów, usługi elektryczne Kraków, Skawina elektryk, usługi elektryczne Zielonki, instalacje elektryczne Wieliczka, ogrzewanie elektryczne, piece akumulacyjne Kraków, montaż bojlerów, bojlery elektryczne, elektryczne maty grzewcze, kable grzewcze Kraków, kurtyny powietrzne, elektryk Zakopane, Miechów elektryk, montaż rozdzielni elektrycznych, piece akumulacyjne Kraków, ogrzewanie podłogowe, klimatyzatory Kraków, przewody elektryczne, bezpieczniki, pomiary elektryczne, Krzeszowice elektryk, elektryk Chrzanów, Sucha Beskidzka, Wolbrom,